Křik, hysterie, slzy, deky rozházené po podlaze – stejné scénáře každé ráno. Za pár minut musíte jít do práce a vaše dítě nechce vstát z postele? Pokud je vám tato situace povědomá, pak je načase zamyslet se nad tím, zda má vaše dítě správně zorganizovaný den a zda ho dokážete pořádně probudit.

PROČ MÁ DÍTĚ PROBLÉM RÁNO VSTÁT?

Prvním důvodem je krátký spánkový režim. Pro dítě, které šlo spát po 23:00, je velmi obtížné přinutit se otevřít oči v 6:30. Jeho tělo se za tu dobu nestihlo plně zotavit. Ať se budete snažit sebevíc, nebude fyzicky připraveno.

Druhý důvod je v denní rutině. Pokud dítě strávilo půl dne u počítače, pak se nedivte, že se mu špatně vstává. S největší pravděpodobností mu zbyla energie z toho, co tělo plánovalo za den spotřebovat. V důsledku toho dítě usíná později, než je nutné, přestože chodí spát včas. Probouzení je tedy velmi obtížné, protože na spánek není dostatek času.

Třetí důvod se vysvětluje tím, že mnoho dětí si vytvoří negativní představu o tom, že se druhý den probudí. Mateřská škola – místo, kam nechtějí jít. Rodiče chodí brzy do práce a nemají čas si se synem nebo dcerou popovídat. Nelíbí se jim oblečení, které si musí ráno oblékat, atd.

Čtvrtá v pořadí, ale ne podle důležitosti – je neschopnost rodičů správně probudit dítě. Někteří rodiče vědí, že odpověď na otázku „jak ráno probudit děti“ lze nalézt v dětské psychologii. V této každodenní záležitosti existuje mnoho detailů a nuancí, které je třeba pochopit.

JAK SPRÁVNĚ PROBUDIT DÍTĚ?

Každý člověk je individuální, a proto neexistuje univerzální odpověď na otázku „jak probudit dítě“. Existuje však řada pravidel a rad, díky nimž proces probouzení přinese radost i neprobuzeným dětem.

Než půjdete do dětského pokoje, buďte pozitivní. Představte si své dítě – právě otevřelo oči a vidí před sebou zachmuřenou tvář, která se někam řítí a násilně ho vytrhává z nádherného světa snů. Chcete-li dosáhnout opačného efektu – usmějte se a podělte se o vlnu důvěry a radosti z dalšího dne.

Opatrně vejděte do pokoje a posaďte se na okraj postele. Pak dítěti nahlas připomeňte, že je čas vstát. Během této doby neztrácejte fyzický kontakt. To pomůže vašemu synovi nebo dceři soustředit se na realitu.

JAK BYCHOM NEMĚLI VZBUDIT DÍTĚ?

Pokud jste například zvyklí budit své dítě ráno prudkým zvednutím přikrývky, pak je obtížné navodit „sladké probuzení“. Proto pečlivě sledujte, jak své dítě budíte, a snažte se nedělat běžné chyby:

  1. Nevstupujte do místnosti, kde spí vaše děti, jako byste dobývali pevnost. Probuzení je proces, který vyžaduje čas. Připomeňte dětem, že je čas vstávat. Ale ne válečným způsobem. Po několika minutách se vraťte do pokoje, ale nezvyšujte hlas ani nekřičte na děti, aby vstaly z postele.
  2. Nemusíte své děti tahat za ruce nebo nohy, odhazovat jim deku, brát jim polštář nebo s nimi třást za rameno. Náhlé vytržení dítěte ze spánku může způsobit škodlivou fyziologickou reakci – bolest hlavy, pocit těžkých víček, mírnou závrať. Probouzení by mělo být postupné. Náhlé probuzení nepříznivě ovlivňuje nervový systém člověka. Pokud chcete dítě naučit probouzet hudbou, pak je lepší zvolit jemnou, příjemnou melodii nebo zvuky přírody, zpěv ptáků apod. Křik přeruší spánek dítěte, ale nedodá mu sílu ani radost.
  3. Nenastavujte 10 budíků. Tělo se dokáže probudit i bez budíku. Každý z nás má biologické hodiny, které lze trénovat. Pokud svým vnitřním hodinám nedůvěřujete nebo musíte chodit spát pozdě, je lepší vstát po prvním a jediném budíku. Pokud dítě ví, že budíků je více, nebude schopno se probudit.
  4. Můžete vyzkoušet probouzení přirozeným světlem – nezatahujte závěsy, nebo je zatáhněte jen částečně. Sluneční světlo probouzí v těle proces produkce určitých hormonů, které jsou zodpovědné za správné probuzení. Ráno otevřete okno, vyvětrejte místnost a pusťte dovnitř sluneční světlo.

PROČ SE DÍTĚ NECHCE PROBUDIT?

Nejčastější příčinou je narušení biologických rytmů. Obvykle to ale bývá tak, že dítě vědomě předstírá spánek, aby nemuselo do školky nebo školy. Abyste tomu zabránili, kontrolujte dodržování denního režimu a nenuťte dítě, aby se budilo. Vždy si s ním můžete o tomto problému promluvit, pomůže vám to lépe pochopit situaci. Je vhodné si večer před usnutím připomenout dobré a veselé stránky školní docházky a připravit dítě na další den.

JAK SPRÁVNĚ PROBUDIT DÍTĚ V MATEŘSKÉ ŠKOLE?

Existuje několik užitečných tipů, které vám pomohou probudit předškoláka do mateřské školy:

  1. Ranní animace a plyšové hračky – Dítě, které chodí do mateřské školy, má ve srovnání se školáky nebo dospělými mnohem bohatší fantazii. Proto můžete každé ráno začít s plyšovými medvídky nebo kreslenými postavičkami, které také chodí do mateřské školy. Velmi často děti samy vyskočí z postele jen kvůli novému dílu oblíbené pohádky. Nebo aby se dozvěděly, co dělá jejich panenka nebo hračka.
  2. Jasné barvy – Jasné barvy, zejména žlutá, pomáhají dítěti navodit veselou náladu. Aktivují mozek a ovlivňují produkci hormonů zodpovědných za štěstí. Nechte v dětském pokoji vládnout slunečné jasné barvy nebo alespoň několik žlutých hraček.
  3. Ranní rozcvička a písničky. Výběr oblíbené veselé písničky, kterou dítěti ráno zazpíváte, vám usnadní ranní vstávání. Rozcvička pomůže s letargií a ranní únavou.

JAK SPRÁVNĚ VZBUDIT DÍTĚ DO ŠKOLY?

Žáci obvykle projevují určitou samostatnost při včasném vstávání. Jsou však i případy, kdy rodiče musí den co den budit i třináctileté dítě, aby přišlo včas do školy. Které triky pomáhají dětem školního věku?

  1. Sport – pomáha nielen udržiavať kondíciu a viesť k zdravšiemu životnému štýlu, ale aj k disciplíne a tak pomáha riešiť problém s prebúdzaním. Dieťa netreba príliš preťažovať inak vznikne opačný efekt.
  2. Osobní příklad – Zkuste vstávat se svým synem nebo dcerou, připravte společně snídani a podělte se o další ranní povinnosti. Kontakt s dítětem a zodpovědnost, kterou bude vaše dítě cítit, mu pomůže najít motivaci ke vstávání.
  3. Dobře větrané místo – Jestliže se mnoho rodičů obává nachlazení u malých dětí, u starších dětí se nemusíte tolik obávat. Nezapomeňte před spaním vyvětrat místnost, kde dítě spí. Pokud jste zastánci zdravého životního stylu i toho, abyste zůstali v chladu, můžete dítě naučit spát s otevřeným oknem. Musíme ale zajistit, aby nebyl průvan a aby bylo dítě dobře přikryté.
  4. Nejezte dvě hodiny před spaním – Správné stravovací návyky jsou důležité. Naše orgány potřebují odpočinek a je opravdu těžké usnout s hamburgerem v žaludku!

DOPORUČENÍ PRO RODIČE

Každý člověk je individuální a každý si musí najít to, co mu vyhovuje. Nenechte se odradit. Pokud vám některá doporučení napoprvé nepomohla, postupně a se správným přístupem se vaše děti naučí vstávat včas bez pocitu nepohodlí. Buďte trpěliví a budete úspěšní! Pokud se chcete dozvědět další techniky, jak zvládnout přípravu do školy, školní předměty nebo výuku angličtiny hravou formou, obraťte se na naše odborníky. Rádi vám pomohou s vašimi dětmi a jejich návyky.