Pokud je dítě zklamané, smutné nebo rozzlobené, hledá podporu u rodičů. Ne každý však dokáže přesně odpovědět na otázku – jak vychovat sebevědomé dítě a jak v dítěti vzbudit důvěru? V tomto článku jsme shrnuli nejdůležitější pravidla, která rodičům pomohou zvládnout tento nelehký úkol.
VYHNOUT SE NADMĚRNÝM OBAVÁM
Malé děti poznávají svět kolem sebe především prostřednictvím hmatových vjemů. Pokud dítě pokaždé slyší „nedotýkej se„,„nepřibližuj se„,„je to nebezpečné„, vytváří se v jeho mysli pocit vlastní méněcennosti a neschopnosti samostatně poznat, co ho obklopuje.
Neustálá úzkost rodičů se přenáší na dítě. V jeho hlavě se utváří určitý světonázor, určitý závazek k nečinnosti jako nejlepšímu způsobu, jak se vyhnout problémům.
NESROVNÁVEJTE
Přestaňte svého syna nebo dceru srovnávat s jeho vrstevníky nebo se sebou samými. Věty typu:„Já už jsem byl v tvém věku…“ nebo„a sousedův syn se už naučil časovou tabulku“ vám body do kolonky sebeúcta rozhodně nepřidají. Spíše mezi vámi „nakreslí“ hranici nedůvěry, kterou bude velmi těžké překonat. Takové srovnávání vytváří v mysli dítěte strach, že bude horší než ostatní. Takový pocit ho bude pronásledovat po celý život. Dítě, které rodiče neustále srovnávají s ostatními, vnímá svět tak, že vždy budou existovat ti nadanější a úspěšnější. Věčný závod s úspěchy ostatních mu nedovolí dosáhnout vlastních měřítek. V programu Mentální aritmetika se děti učí násobilku a další matematické dovednosti hravou a zábavnou formou – aniž by se musely srovnávat s ostatními nebo s nimi závodit.
BUĎTE TRPEZLIVÍ
Nechte dítě, ať si svůj problém vyřeší samo. Nezáleží na věku, na prvním tvůrčím kroužku ve školce nebo na první jízdě na kole. Když se vašemu synovi nebo dceři něco nedaří, neměli byste hned spěchat, abyste za něj všechno udělali. Rodič by neměl svému dítěti říkat: „V této situaci by měl rodič působit jako mentor, který může dítě nasměrovat správným směrem. Dítě získá pocit, že o něm rodiče nepochybují. To mu dodá větší sebedůvěru.
PODPOŘTE HO
Každý potřebuje podporu. Člověk, který ještě není plně zformován, potřebuje podporu v ještě větší míře. Podporujte své dítě v jeho snažení. Pamatujte, že souhlas a uznání jsou nesmírně důležité. Jste pro své dítě prvním posluchačem, čtenářem a divákem. Vaše podpora je dalším impulsem v rozvoji jeho osobnosti.
Povzbuďte svého syna nebo dceru před důležitými životními mezníky – první vyučovací hodinou, první zkouškou… Láska, kterou vložíte do jejich výchovy, je posílí a stane se psychickým štítem, pro který nebude těžké překonat žádný problém. Vzpomeňte si na své dětství. Pokud patříte mezi rodiče, kteří byli v mládí o toto „teplo“ ochuzeni, máte nyní možnost „napravit“ chyby svých rodičů a dopřát toto teplo a pohodlí svému synovi či dceři. Povzbuďte svého syna nebo dceru před důležitými životními mezníky – první vyučovací hodinou, první zkouškou… Láska, kterou vložíte do výchovy detí, je posílí a stane se psychickým štítem, pro který nebude těžké překonat žádný problém. Vzpomeňte si na své dětství. Pokud patříte mezi rodiče, kteří byli v mládí o toto „teplo“ ochuzeni, máte nyní možnost „napravit“ chyby svých rodičů a dopřát toto teplo a pohodlí svému synovi či dceři.
NEKRITIZUJTE
Největším strašákem dětského sebevědomí je kritika. Samozřejmě, že schopnost klidně přijmout kritiku, analyzovat ji a pak pracovat na svých chybách je velmi důležitá dovednost, kterou nemá každý. Neměli byste svého syna nebo dceru za nic kritizovat. Dbejte na to, aby vaše slova nezraňovala, pěstujte úrodnou půdu pro jejich osobní intelektuální rozvoj. Naučte se v rozhovorech s dítětem formulovat svůj názor tak, aby se na vás neustále obracelo s dotazy na hodnocení své práce a tvořivosti.
Řekněte dceři nebo synovi, že chyba není tragédie, ale příležitost k sebezdokonalení. Každá chyba a neúspěch je také zkušenost, která nám nějakým způsobem pomáhá posunout se k našemu cíli. O chybách musíme společně diskutovat, protože to pomůže lépe pochopit jejich příčiny a zabránit jim v budoucnu.
BÝT PŘÍKLADEM
Každý rodič je pro své děti hrdinou. Dítě při pohledu na rodiče podvědomě vnímá jeho způsoby, reakce a osobnost. Rodič by se neměl bát podělit se o své znalosti, osobní úspěchy nebo přijmout emoce a pocity spojené s vítězstvím dítěte. Jeho vnitřní energie, touha dosáhnout více a sebedůvěra se přenesou na syna nebo dceru.
NEZOUFEJTE
Výchovný proces neprobíhá okamžitě a jeho výsledky nejsou vždy zřejmé. Proto nezoufejte a převezměte odpovědnost za formování morálního hodnotového systému svého syna nebo dcery. Pokud nevidíte výsledek, nevzdávejte se. Rodinný život je důležitou a rozhodující etapou v procesu proměny dítěte v osobnost. Poté ho čeká život dospělého se svými vlastními pravidly a zákonitostmi. Vše, co pro své dítě uděláte, se jistě odrazí ve všech jeho dalších životních etapách.
Jednou z nejtěžších a nejzodpovědnějších věcí je výchova člověka . Neignorujte ji, nenechávejte všeho jen tak. Vše, co nyní investujete, se vám vrátí v podobě dvojnásobné odměny. Nebo si zavolejte na pomoc asistenty rozvoje intelektu. Centrum Amakids vám nabízí možnost socializace vašich dětí. Centrum pomáhá dětem nejen s rozvojem intelektuálních dovedností, ale také formuje jejich morální hodnotový systém.
SUMMARIUM SUMMARIUM – Které fráze je lepší s dětmi nepoužívat?
- Nebuďte zklamaní. – Místo toho zkuste dítěti říct: „Zlobíš se, já bych se taky zlobil.“
- A proč jsi takový? – Místo toho zkuste říct: „Máš plné právo cítit se zklamaný, já jsem byl také zklamaný, když jsem byl v tvém věku.„
- Nezlobte se. – Místo toho zkuste dítěti říct: „Vím, že je těžké vidět, jak někdo dělá něco, co bys chtěl dělat, ale teď to nejde.“
- Bereš to příliš vážně. – Místo toho zkuste dítěti říct: „Vidím, že se zlobíš, určitě máš dobrý důvod. Pověz mi o něm.“