Rodiče se často setkávají s tím, že si dítě vytvořilo imaginární kamarády. Vidí někoho, kdo tam není. Kromě toho je s ním také kamarád a mluví s ním o tom, co nemůže říct mámě a tátovi. Je jasné, že takové okolnosti způsobují rodičům zmatek a úzkost. Je imaginární kamarád hrozbou pro psychiku našich dětí, nebo jde o normální jev?
Dospělí se často domnívají, že imaginární kamarád dítěte je příčinou budoucích psychických onemocnění a deviací. Podle nejnovějších poznatků moderní medicíny bychom imaginární kamarády našich dětí neměli považovat za známku psychické patologie. Pokud vás však chování dítěte neustále znepokojuje, obraťte se na dětského psychologa. Ten bude dítě sledovat a prozradí vám vhodná doporučení. Nebo dítě přihlaste do centra pro duševní rozvoj. Tam si nejen rozšíří intelektuální obzory a procvičí obě mozkové hemisféry, ale také získá nové kamarády a vrstevníky.
Již v raném věku se v dítěti utváří představa ideálního kamaráda. Pokud ho dítě nenajde v reálném světě, vymyslí si ho. Imaginární kamarád může být kdokoli: postava z kresleného filmu nebo pohádky, zvíře nebo kouzelná bytost. Přijde, když dítě chce. Mohou si spolu hrát, večeřet, povídat si.
Imaginární přátelé u dospívajících jsou vzácní, ale mohou se vyskytnout i během puberty. Vznikají u dívek i chlapců jako ochranná reakce, která podporuje psychiku dospívajícího v období stresu. Imaginární přítel pomáhá dítěti zotavit se z traumatu. Takovým stresem může být smrt blízkého člověka, stěhování, zrada kamaráda nebo rozvod rodičů.
PROČ DĚTI HLEDAJÍ IMAGINÁRNÍ KAMARÁDY?
- Osamělost. Pokud je vaše dítě jediné v rodině, nechodí do školky, většinu času tráví pouze v domácím prostředí, není divu, že je osamělé a chce se s někým kamarádit. Třeba i s imaginární postavou.
- Touha být první. Pokud je dítě obklopeno staršími kamarády, které poslouchá, chce svůj život vyvážit tím, že si vymyslí kamaráda, který je mladší a duchem slabší než on.
- Napětí. každý člověk je ve stresu a dítě není výjimkou. může mít konflikty s vrstevníky, nedorozumění s učiteli nebo opatrovníky, hádky s příbuznými. nebo žije ve stínu staršího bratra či sestry. Rodiče si někdy úzkosti dítěte nebo jeho problémů nevšímají. To je špatný přístup. Vždy byste se měli starat nejen o to, co dát dítěti jíst a do čeho ho obléknout, ale také o to, co se děje v jeho srdci. Možná právě problémy ve škole se čtením v něm vyvolávají touhu oddělit se od světa ostatních spolužáků, aby si našlo kamaráda ve virtuálním světě. Nezáleží mu na tom, jestli umí číst rychle nebo pomalu nebo jak chytře dokáže vyřešit všechny matematické úlohy.

CO DĚLAT, KDYŽ MÁ DÍTĚ IMAGINÁRNÍHO KAMARÁDA?
- Souhlaste s fantazií dítěte. Není třeba ho ujišťovat, že jeho kamarád neexistuje. To by mu způsobilo psychické trauma. Spíše jeho výmysl přijměte. Není přece těžké zeptat se, jak se kamarádovi daří, a nalít mu navíc čaj. Není třeba potlačovat jeho fantazii, kterou si dítě v dětství rozvíjí, nezasahujte do tohoto procesu. A ani se mu neposmívejte. Tím ho od sebe odstrčíte, ještě více se uzavře do svého malého světa a vy si jen velmi těžko získáte jeho přízeň.
- Nepřebírejte iniciativu. Neptejte se dítěte, zda s vámi jeho imaginární kamarád půjde na procházku. Pokud dítě bude chtít, řekne vám o imaginárním kamarádovi samo. Nechte ho vyjádřit své pocity. Pokud nebude vědět, komu to říct, řekne to svému imaginárnímu kamarádovi.
- Nedovolte dítěti přenášet odpovědnost. Někdy to přežene a začne ze všech svých činů obviňovat svého imaginárního kamaráda. Takové chování je třeba zastavit hned na začátku. Dítě si musí uvědomit, že za všechny takové činy ponese následky. Musí si uvědomit, že se bude muset z daných situací zodpovídat. Pokud je v pokoji nepořádek a dítě obviňuje svého kamaráda, požádejte dítě, aby to se svým imaginárním kamarádem “uklidilo”.
- Nepoužívejte imaginárního kamaráda pro své vlastní účely. Neříkejte dítěti: “Tvůj kamarád chce, abys jedl polévku.” Je to manipulace. Není fér takto s dítětem jednat.
- Trávte s dítětem více času, naslouchejte jeho zájmům a obavám a ptejte se, co ho trápí. Nezapomeňte mu říct, že ho máte rádi a že vám může důvěřovat stejně jako svému imaginárnímu kamarádovi.

Pokud máte pocit, že vaše dítě rádo rozvíjí svou fantazii, podpořte ho v tom tím, že ho přihlásíte do centra AMAkids. Ve společnosti dětí z centra AMAkids se rozvoji fantazie a představivosti meze nekladou. Naopak! Tvořivost těchto dětí se profesionálním způsobem proměňuje v dovednost, která jim přináší užitek po celý budoucí život.