Každý rodič si přeje, aby z jeho dítěte vyrostl úspěšný a šťastný člověk. K dosažení tohoto cíle existují obecná doporučení. Nicméně každé dítě potřebuje individuální přístup. Chceme-li najít odpověď na otázku, jak vychovávat úspěšné děti, musíme nejprve pochopit, jaké vlastnosti mají rodiče, kteří vychovávají úspěšné děti.

JACÍ RODIČE VYCHOVÁVAJÍ ÚSPĚŠNÉ DĚTI?

Tuto otázku lze také formulovat takto: Jaké vlastnosti mají rodiče úspěšných dětí? Co musí dělat rodiče úspěšných dětí ve výchově jinak než rodiče průměrných nebo podprůměrných dětí?

NEPODLÉHAT STRESU

Rodiče jsou velmi často unaveni rutinními povinnostmi během pracovního týdne. Po příchodu domů vynakládají neuvěřitelné množství energie na domácí práce a péči o děti. Přepracovanost a nedostatek spánku vedou u dospělých ke zvýšenému stresu. Když to začne opravdu vřít, stresovaní rodiče přenášejí své negativní emoce na své okolí – včetně svých dětí.

Není možné, aby rodiče neustále sledovali svůj emocionální stav. Každý má “své” dny. Mnoho rodičů však nebere v úvahu, že se jejich stres přenáší na děti. To v nich podporuje pocit nejistoty a vede také k emoční nestabilitě dětí i dospívajících. Dítě navíc “přijímá” stav dospělého, což znamená, že se na něj přenáší i hněv nebo bezmoc rodiče.

ROZVÍJET VZTAHY SE SVÝMI DĚTMI

Vztahy v rodině silně ovlivňují socializaci dítěte. Pokud rodič dítě podporuje, soucítí s jeho chybami, konstruktivně přistupuje k nevhodnému chování, věnuje problémům náležitou pozornost, pak se i dítě stává sebevědomějším a jistějším ve svých vlastních schopnostech.

Pokud se dětem nedostává pozornosti od rodičů, zůstávají citově “osamocené”. Mnoho rodičů se domnívá, že řešením vlastních problémů se dítě učí samostatnosti. To je pravda jen zčásti. Ve skutečnosti je dětská psychika uzpůsobena tak, že dítě má také velkou potřebu podpory ze strany rodičů, vidí v nich ochranu a oporu.

NAUČIT DĚTI SEBEÚCTĚ V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ

Moderní rodiče věnují mnoho času své kariéře. Proto je důležité naučit děti, aby se o sebe uměly postarat v každodenním životě. Jestli si dítě dokáže samo ohřát oběd, uklidit pokoj nebo pomoci s jednoduchými domácími pracemi, je to velká úleva. Pokud je odmalička vychováváno k relativní samostatnosti, snáze se později přizpůsobí životu teenagera a dospělého člověka.

Pokud jsou rodiče méně unavení z běžných povinností, mohou se dětem více věnovat. To má pozitivní vliv na vztah mezi dospělým a dítětem.

“ROZVÍJET” DĚTI

Pokud jsou rodiče schopni naučit své děti užitečným dovednostem, má to vliv na to, jak následně vykročí do “světa” a jak si vybudují své vnímání a pohled na svět. U dítěte, jehož výchově věnovali dospělí mnohem více pozornosti, se snadněji vyvine touha cítit potřebu přijímat nové informace.

Děti těch rodičů, kteří jsou vůči vzdělávání a dalším formám rozvoje relativně pasivnější, často nemají chuť k poznání. Není v nich vypěstována touha po úsilí učit se novým věcem, nehodnotí znalosti jako výhodu.

UČÍ SE KOMUNIKOVAT

Schopnost komunikovat s ostatními lidmi, tedy schopnost navázat s nimi kontakt a vyjednávat, je jedním z hlavních faktorů úspěšné kariéry. Komunikativní a sebevědomí lidé snáze získávají potřebné znalosti a snadněji dosahují svých cílů.

Proto rodiče, kteří dávají své děti do mateřské školy, zapisují je do různých kroužků, kurzů pro rozvoj intelektu nebo různých sociálních skupin, dělají správnou věc. Široká škála kontaktů zvyšuje schopnost socializace a rozvíjí schopnost přizpůsobit se novému prostředí.

PODPOROVAT SVÉ DĚTI

Pokud má vaše dítě vysoké ambice dosáhnout něčeho významného – určitě ho podpořte. Rodiče, kteří svým dětem vštěpují odvahu, je nevědomky programují k vysokým úspěchům. A protože každé dítě chce získat uznání a pochvalu od lidí, ke kterým vzhlíží jako ke svým vzorům, je to pro ně další pobídka, aby sebevědomě kráčely ve stopách úspěchu.

Tento přístup funguje lépe než strach z trestu, protože motivací dítěte není snaha vyhnout se špatnému výsledku, ale ukázat své schopnosti nebo dosáhnout uznání. Tedy jistotu, že je na správné cestě.

VYVÍJEJÍ SE

Každé dítě se podvědomě snaží být jako dospělí kolem něj. Pokud neustále vidí své rodiče, jak čtou, jak se aktivně zajímají o nové věci, je obrovská pravděpodobnost, že je začne napodobovat. Ne nadarmo psychologové říkají, že výchova dítěte začíná (pře)výchovou sebe sama. V několika oblastech vývoje dítěte může rodičům pomoci Centrum pro rozvoj intelektu. Díky různým programům zaměřeným na duševní rozvoj mohou podněcovat nejen mentální dovednosti, ale také tvůrčí myšlení.

VĚDÍ, ŽE ÚSPĚCH SE BUDUJE TRÉNINKEM, NE TALENTEM.

Velmi často slýcháme, že pokud člověk něco dělá dobře, je to díky vrozenému talentu. Pokud rodiče uvažují tímto způsobem, mohou u svých dětí zmařit budoucí motivaci. I když se někteří rodiče snaží zbavit své dítě odpovědnosti za špatnou známku ve škole nebo za chybějící pozitivní výsledek v jiné oblasti, z dlouhodobého hlediska to nemá pozitivní efekt.

Dítě si zaslouží znát pravdu. Úspěch ve škole, ve sportu a v kreativitě je výsledkem dlouhé a tvrdé práce. A talent je vrcholným projevem dovedností, když investujeme svou práci a čas do toho, co máme rádi. Takže i dítě, které vždy zaostávalo v počítání a řešení matematických úloh, může být úspěšným a talentovaným matematikem – stačí, když začne cvičit mentální aritmetiku. I dítě, které na začátku školního roku zápasilo se čtením, může díky zábavnému procvičování začít číst super rychle. Obraťte se na naše odborníky ve středisku AMAkids. Poradí vám, jak na to – i bez talentu nebo logopedického “vybavení”.