Obsah:
- Rozvoj tvůrčího potenciálu dítěte
- Dítě a kreativita
- Jak naučit své dítě myslet jinak než v běžných situacích
- Techniky pro rozvoj tvůrčího myšlení
Vedle všeobecného vzdělání je pro moderního člověka důležité rozvíjet mnoho dalších dovedností, z nichž jednou je kreativní myšlení. To se dnes projevuje v mnoha oblastech profesní činnosti. Umění a kreativita, reklama a marketing všude vyžadují nestandardní přístup k řešení pracovních úkolů. A v oblasti vědy a techniky to bez neotřelých nápadů nejde, ty jsou motorem pokroku. Tohoto trendu si všímají i rodiče, a proto si často kladou otázku: Jak rozvíjet tvůrčí potenciál svého dítěte? Podívejme se na to v tomto článku.
ROZVOJ TVŮRČÍHO POTENCIÁLU DÍTĚTE
Tvůrčí myšlení hraje v lidském životě obrovskou roli. Je to faktor, jehož přítomnost je nezbytná pro vytvoření něčeho nového, protože všechny moderní vynálezy jsou výsledkem nestandardního přístupu ke známým věcem. Od doby, kdy člověk vynalezl kolo, až po moderní éru vyspělých technologií pracují nejlepší mozky světa na tom, aby nám usnadnily život.
Pračka, vysavač a dokonce i obyčejná žárovka jsou předměty známé z dětství, které jsou dostupné každému. Jen stěží si dokážeme představit svůj život bez různých užitečných přístrojů. Málokdy však přemýšlíme o tom, že to všechno byly kdysi inovativní nápady vynálezců minulosti.
Všichni známe jména velkých vědců ze školy: jejich práce předběhly svou dobu a posunuly lidstvo k mnoha moderním objevům. Není známo, jak by náš život vypadal, kdyby nebylo jejich přínosu světové vědě. Kreativní myšlení však není důležité jen v oblasti techniky – je vlastní mnoha profesím. Umění, design, reklama, marketing – základem všech těchto oborů je schopnost odborníků přistupovat k řešení různých problémů netradičním způsobem.
Samozřejmě, že pokud má člověk talent pro kreativitu, má větší šanci uspět v těchto oblastech profesní činnosti. Není divu, že se mnoho rodičů zajímá o různé metody rozvoje kreativního myšlení dítěte. Vědí, že mu to může poskytnout značnou výhodu oproti vrstevníkům a položit základy pro jeho budoucí profesi.
Moderní systém ve všeobecně vzdělávacích školách nevěnuje potřebnou pozornost rozvoji tvůrčího myšlení žáků. Důraz se klade na logiku a na získávání znalostí v řadě exaktních a humanitních oborů. Malý počet hodin věnovaných výtvarné, hudební a choreografické výchově v moderních školách nestačí k tomu, aby děti mohly ve větší míře rozvíjet svůj potenciál. Z tohoto důvodu mnoho rodičů posílá své děti do různých kroužků ve škole nebo do center dalšího vzdělávání. Důvod: tvůrčí činnosti jsou dobrým způsobem, jak rozvíjet kreativní přístup k řešení různých problémů.
DÍTĚ A KREATIVITA
Zájem o různé formy umění mění vědomí člověka, rozšiřuje jeho pohled na vše, co ho obklopuje. To, čemu běžný člověk nepřikládá velký význam, může tvůrčího člověka zaujmout. Pro takové lidi se známé věci mohou stát nevyčerpatelným zdrojem inspirace.
Tvůrčí činnost vždy zahrnuje tvůrčí myšlení. Ať už dítě zkouší výtvarné umění nebo v sobě objevuje hudební talent, přispívají tyto činnosti k rozvoji nestandardního myšlení.
Záliba v různých druzích vyšívání je také užitečnou činností. Když vyšíváme, pleteme náramky z korálků nebo šijeme oblečení – musíme třeba nejprve promyslet design budoucího výrobku. Při vyšívání se v tomto období maximálně zapojuje kreativní myšlení dětí, kdy musí vymýšlet stále nové a nové možnosti.
Divadelní aktivity také rozvíjejí tvůrčí schopnosti. Učitelé v běžných školách často zapojují děti různého věku do účasti na koncertech věnovaných různým svátkům. Inscenace, příprava scénáře, výběr kostýmů, líčení, výzdoba scény – příprava na to bude vyžadovat různé talenty. Snažte se tedy vzbudit zájem dítěte o školní aktivity.
Je důležité si uvědomit, že kreativita není ani tak dovednost, jako spíše způsob myšlení, schopnost reagovat na úkol nekonvenčně, nacházet nečekaná řešení. Kromě tvůrčí činnosti existuje řada technik, kterými lze tuto schopnost rozvíjet.
JAK NAUČIT SVÉ DÍTĚ MYSLET JINAK NEŽ V BĚŽNÝCH SITUACÍCH
Existuje mnoho metod vhodných pro rozvoj kreativního a tvůrčího myšlení. Pokud jde o děti, ideální formou vzdělávací činnosti je hra. Umožňuje současně udržet motivaci dítěte v procesu a naučit ho užitečným dovednostem. Dnes existuje obrovské množství stolních her pro celou rodinu, které zapojují představivost a kreativitu účastníků.
Nejlepší jsou hry, při nichž má vedoucí za úkol vysvětlit hráčům pomocí kreseb, slov nebo gest každé vymyšlené slovo. Taková aktivita umožňuje nejen pobavit se ve společnosti blízkých, ale také dát dětem příležitost ukázat svůj tvůrčí potenciál.
Vedle různých her jsou zde také cvičení rozvíjející kreativitu:
- „Hra na asociace“. K ní je třeba mít dva nebo více účastníků: jeden hráč pojmenuje slovo, druhý musí pojmenovat, co s ním souvisí, pak se hráči vymění. Tato metoda má pozitivní vliv na obrazné myšlení a představivost.
- „Ano nebo ne.“ Během vymezeného času odpovídejte na otázky ostatních lidí jednoslabičně a používejte pouze tato slova. Snažte se, aby z toho nikdo nedělal vědu. Toto cvičení vám umožní naučit se rychle reagovat na měnící se situace, rychle z nich najít východisko. Taková zábava může být navíc zajímavá a dokonce zábavná.
- „Útok na mozek“. Aby sme mohli provést toto cvičení je třeba vymyslet problém, například: člověk uvízl na pustém ostrově, má s sebou pouze vidličku, dalekohled a lano. Musíme vymyslet několik různých možností, jak se z této situace dostat. Toto cvičení nemá jen jedno správné řešení, jeho cílem je podat co nejvíce nápadů, a to i těch nejefektivnějších. Je lepší cvičit ve skupině: účastníci tak budou mít možnost vyslechnout návrhy ostatních hráčů, pobavit se a využít je.
- „Kreativita“: Vezměte si za základ libovolný jednoduchý obrazec: trojúhelník, čtverec, kosočtverec nebo kruh. Na list A4 si vytiskněte nebo nakreslete několik těchto obrazců ve třech řadách. Po určitou dobu se snažte co nejrychleji vytvořit vlastní kresbu na základě těchto obrazců. Nevadí, pokud nemáte žádné výtvarné nadání, důležité je rychle přijít na několik originálních nápadů a kvalita jejich provedení je druhotná.
- „Zkratky.“ Vezměte libovolné slovo a představte si, že je to zkratka. Vymyslete zajímavé rozluštění, například „TRH – hromada různého zboží“.
- „Neobvyklý přístup“. Býváme obklopeni mnoha různými předměty, vymyslete pro ně neobvyklou aplikaci, neobvyklé využití. Čím více možností, tím lépe! Je to nejen skvělý způsob, jak rozvíjet kreativitu, ale také dobrá příležitost, jak strávit čas cestováním nebo čekáním na dopravní prostředek.
Neměli bychom zapomínat, že rozvoj tvůrčího myšlení není možný bez rozšiřování obzorů. K tomu dokonale přispívá četba beletrie, řešení různých hádanek, poznávací zájem o vše nové.
TECHNIKY PRO ROZVOJ TVŮRČÍHO MYŠLENÍ
Pracovní náplň v moderních školách je více zaměřena na zapamatování a používání informací než na rozvoj kreativity a tvůrčího myšlení. Obecná výuka zahrnuje řešení různých problémů bez použití nestandardního přístupu. Dokonce se stává, že žák dostane nižší známku za řešení matematického problému metodou, která není obsažena v učebních osnovách. Tento přístup na jedné straně disciplinuje, učí děti dodržovat obecně přijaté rámce, na druhé straně neumožňuje objevit tvůrčí potenciál a negativně ovlivňuje kvalitu vzdělávání.
Díky levé mozkové hemisféře se spouští logika a analýza, které jsou pro studenty tak potřebné. Pravá hemisféra, která je zodpovědná za představivost, sny, smysl pro barvy a kreativitu, nedostává stejnou zátěž. Většina vzdělávacích programů je zaměřena na formování určité konkrétní dovednosti. Z tohoto důvodu je nutné zvolit metodiku, která pomůže diverzifikovat lidské dovednosti.,
Ideálním programem pro tento účel je Mentální aritmetika a také Memorika od AMAkids.
Mentální aritmetika využívá metody, které umožňují nejen zapojit obě mozkové hemisféry, ale také zlepšit jejich vzájemnou interakci. Po absolvování kurzu se navíc výrazně zvyšuje přínos studentů v humanitních i exaktních vědách. Dítě začíná nejen provádět aritmetické operace v mysli, ale také zlepšuje fungování mozku jako celku. Pravá hemisféra dostává zátěž, začíná fungovat stejně efektivně jako levá, a proto se zvyšuje kreativita.
Mentální aritmetika je všestranné mozkové cvičení, které poskytuje vynikající základ pro školu i dospělost. Když chceme dosáhnout maximální efekt z výuky musíme si vybrat centrum dalšího vzdělávání, kde tento kurz vedou zkušení lektoři a jedinečným způsobem. Pak budou výsledky výuky dostatečně efektivní a získané dovednosti zůstanou po celý život.
Kurz MEMORIKA od AMAkids je také skvělým nástrojem pro probuzení a rozvoj kreativity – při práci s paměťovými technikami trénujeme zejména představivost a rychlou kreativitu. Jedná se o jedinečný kurz, který na Slovensku nabízí pouze AMAkids Academy – budete překvapeni, co vaše dítě dokáže! Rádi vás přivítáme na jedné z našich ukázkových hodin MEMORIKY – přihlaste se ve formuláři nebo kontaktujte naše centra.