Obsah:

  • Co je pozornost
  • Vývoj pozornosti u předškolních dětí
  • Hry a cvičení
  • Metodiky pro rozvoj pozornosti

Učitelé základních škol zjistili na základě pozorování zajímavý jev. Dnešním dětem chybí pozornost k vnímání a následnému uchování a osvojení učební látky. Mnoho rodičů si proto klade otázky typu „existují nějaká cvičení na soustředění“ nebo „existují nějaké univerzální metody, které usnadňují zapamatování„? Ti, kteří se s výzvou „1. stupně“ teprve potýkají, si kladou otázku „jak se to všechno zvládneme naučit?“. Proč je tak důležité trénovat pozornost a která cvičení jsou k tomu nejlepší ?

CO JE TO VŠÍMAVOST?

Lidská inteligence obsahuje mnoho složek:

  • paměť,
  • logické a kreativní myšlení,
  • schopnost analyzovat a vyvozovat závěry na základě referenčních bodů.

Tyto schopnosti se rodiče snaží u svých dětí rozvíjet poměrně brzy. Jejich cíl je jasný – připravit děti na další životní a intelektuální výzvu – školní docházku. Existuje však ještě jedna dovednost, která je pro produktivní učení v základních třídách nezbytná. Mluvíme o soustředění pozornosti. Ta může a měla by být rozvíjena již v předškolním věku.

Soustředěné dítě nebo dospělý lépe vnímá informace, aniž by se omezoval na detaily. Informace vnímá v chronologickém a logickém pořadí. To vše umožňuje efektivnější získávání znalostí a dovedností. Systematické procvičování schopnosti soustředit se a investování minimálního množství životní energie do jakéhokoli úsilí má z psychologického hlediska řadu pozitivních účinků.

Stejně jako v jiných oblastech intelektu je třeba schopnost soustředění udržovat tréninkem.

Jak je to s vývojem pozornosti u dětí ve věku 6-7 let?

Při výběru správných vývojových her, cvičení nebo dokonce zábavy je třeba zohlednit věkové charakteristiky dítěte. Promluvme si o nuancích, kterým musí rodiče věnovat pozornost.

POZORNOST U PŘEDŠKOLNÍCH DĚTÍ

V předškolním věku je pro děti obtížné soustředit se na jeden proces. Často ztrácejí pozornost pod záminkou přechodu k novým, „zajímavějším“ činnostem. Rodičům se málokdy podaří zaměstnat děti podle plánovaného času: už po několika minutách plnění vývojových úkolů ztrácejí zájem o to, co se děje před nimi. Kvůli této charakteristické podmíněnosti prvních let vyžaduje proces přípravy na školu čas, energii a zkoušku charakteru rodičů.

Jedním z hlavních důvodů, proč se děti obtížně soustředí, je jejich přirozená potřeba pohybu. Ve věku od 6 do 7 let poznávají svět pro ně nejzábavnějším způsobem – pohybem, dotýkáním se a experimentováním. Běhání a skákání jsou hlavní součástí zábavy při jejich „vědecké“ hře a přirozeným evolučním prvkem jejich fyzického a duševního zrání. Nutit děti, aby stály v klidu a tichu, zatímco se učí o sobě a o světě kolem sebe, je v dnešním pestrém světě nemožné. Proto by výuka jakýchkoli dovedností, včetně pozornosti, měla probíhat formou hry. Tak bude učení pro dítě nejen užitečné, ale také vzrušující.

Vyberte si různá cvičení. Můžete je provádět nejen doma, ale i venku, protože mnoho vzdělávacích her pro děti zahrnuje aktivní fyzickou aktivitu. Podívejme se na několik aktivit, které mohou předškolákům pomoci zlepšit soustředění a pobavit se společně s celou rodinou.

HRY A CVIČENÍ

Existuje řada účinných úkolů zaměřených na rozvoj koncentrace pozornosti u dětí předškolního a mladšího školního věku:

  • Asociační cvičení. Rodič pojmenuje libovolné slovo a dítě k němu musí vytvořit asociaci. Je to druh hry, při níž se tvoří celé řetězce vzájemně souvisejících slov. Každé nové pojetí této hry je zaručeně obsahově jedinečné.
  • Hra „Zakázaný pohyb“. Rodič si vybere pohyb nebo gesto, které prohlásí za zakázané. Zakážeme například postoj se zdviženýma rukama. Rodič pak může předvedvést řadu různých pohybů a děti je musí všechny zopakovat ve stejném pořadí, ale ne ty, které jsou zakázané. Počet v pořadí pohybů, které musí dítě opakovat, lze postupně zvyšovat.
  • Hra na ucho a nos. Vedoucí pojmenuje část těla a hráči se jí musí rychle dotknout, aniž by se spletli. Tato zábavná hra rozvíjí nejen pozornost, ale také rychlost reakce.
  • Hra “ Jedlé-nejedlé „. K této hře potřebujete míč a malou společnost. Hráči stojí v řadě a vedoucí hází každému z nich míček s názvem slova. Pokud se vyslovené slovo týká jídla, musí hráč míček chytit rukama, a pokud ne – odstrčit ho.
  • Matematická cvičení. Nejen hry, ale i různá cvičení jsou vynikající pro rozvoj pozornosti. Můžete tak dítě požádat, aby počítalo od jedné do deseti a pak naopak. Pokud již dítě umí dobře počítat, můžete mu nabídnout složitější varianty tohoto úkolu: počítání po desítkách nebo sudá čísla.
  • Cvičení na rozvoj paměti a pozornosti. Můžete navrhnout následující hru: rozložte na stůl několik různých předmětů, nechte dítě, aby si je dobře zapamatovalo, a odstraňte je. Pak se zeptejte, kolik předmětů mělo určitou barvu nebo tvar.

Tyto aktivity a hry mohou pomoci rozvíjet pozornost malých dětí. Budou však stačit ke smysluplnému tréninku soustředění?

METODIKY PRO ROZVOJ POZORNOSTI

Pozornost a paměť musíme trénovat společně. Vzdělávací hry venku a doma tento úkol vždy plně nezvládnou, jsou spíše doplňkovým tréninkem. Aby lekce přinesly viditelné výsledky, musí se řídit stanoveným programem. Ten se řídí předem stanoveným rytmem a četností činností, přičemž se neustále zdokonalují jejich dovednosti. A protože ne vždy je možné dosáhnout těchto kumulativních efektů v domácím prostředí, dává většina rodičů přednost rozvoji schopností svých dětí v centrech doplňkového rozvoje, kde probíhá výcvik pod vedením zkušeného trenéra.

Pokud máte dítě, u kterého chcete rozvíjet paměťové schopnosti, náš tým odborníků doporučuje Mentální aritmetiku. Jedná se o komplexní metodiku pro rozvoj paměti a pozornosti pro děti od 5 let, která na základě výsledků mnoha žáků prokázala svou účinnost. Výhradně hravá forma výuky umožňuje dětem zaujmout a lépe si osvojit prostředky řízení procesů a vnímání informací. Získané dovednosti jsou výborným základem nejen pro předměty studované ve škole, ale i pro všechny oblasti života po ukončení studia. Modely ve vzdělávacím kurzu Mentální aritmetika nemají konkrétní účel ani datum platnosti. Jsou univerzální a mohou nás provázet po celý náš vědomý život.

A pokud máte zájem trénovat pozornost svého dítěte opravdu efektivně, Mentální aritmetika od AMAkids vám může zaručit výsledky a zjevné zlepšení již po několika měsících tréninku. Více informací o této metodice si můžete přečíst v našich předchozích článcích.