Obsah:
- Lidské kognitivní myšlení
- Jak rozvíjet kognitivní myšlení
- Cvičení na rozvoj kognitivního myšlení
- Mentální aritmetika a kognitivní myšlení
Kognitivní typ myšlení se u dítěte objevuje již od narození a liší se od myšlení dospělých. O teorii kognitivního vývoje (lat. “Cognitio” – “poznání”) poprvé hovořil švýcarský psycholog a filozof Jean Piaget.
Podle Piageta je člověk v mládí schopen vytvářet domněnky a hypotézy. S věkem funkce kognitivního myšlení slábnou.
LIDSKÉ KOGNITIVNÍ MYŠLENÍ
Bez tohoto typu myšlení není člověk schopen vést společenský život, učit se a zdokonalovat. Kognitivní myšlení úzce spolupracuje s vizuálním myšlením, které se zaměřuje na vytváření nových obrazů a vizuálních objektů, na schopnost s nimi pracovat. Tento vztah se samozřejmě využívá i ve výuce matematiky, geometrie a fyziky.
Kognitivně-vizuální (vizuálně-kognitivní) přístup k učení zahrnuje využití obrazů v pedagogickém procesu pomocí grafiky a animace. Tím se harmonicky rozvíjejí obě mozkové hemisféry a student získává pozitivní emoce. Vizuální strukturální myšlení umožňuje vidět vztahy mezi prvky obrazu a volně je v mysli používat.
Mnohé divy světa a technologie, jako jsou egyptské pyramidy nebo vesmírné lodě, nejsou dílem matematiky a dalších exaktních věd, ale představivosti jejich tvůrce nebo ideologie stvoření.
JAK ROZVÍJET KOGNITIVNÍ MYŠLENÍ
Jak toto notoricky známé kognitivní myšlení rozvíjet? Ještě nedávno panoval názor, že inteligence je genetická informace a nelze ji dále rozvíjet. Po objevu multimodální výukové metody se však ukázalo, že tato tvrzení jsou mylná.
Multimodální učení zahrnuje předávání maximálního množství informací prostřednictvím vizualizace a sluchu.
V různých oblastech studujeme různými způsoby – i zde hovoříme o integraci do společnosti.
Základem těchto vzdělávacích aktivit je výzkum týmu vědců: Perring, Jaeggi, Buschkul a Jonides. Jejich podstata spočívá v tréninku krátkodobé paměti. To umožňuje výrazně rozvíjet kognitivní schopnosti. Tato technika pomáhá i při práci s dětmi s autismem.
Nedostatečně rozvinuté kognitivní myšlení vede k problémům v různých oblastech, zpočátku samozřejmě zejména ve škole.

CVIČENÍ NA ROZVOJ KOGNITIVNÍHO MYŠLENÍ
Můžete se pokusit přispět k rozvoji kognitivního myšlení. Zde je však nutná změna životního stylu: k procvičování mozku je třeba neustále získávat nové informace, nové zkušenosti a nové poznatky.
Vše nové a zajímavé v životě stimuluje produkci hormonu dopaminu v těle a přispívá k tvorbě nových neuronů a zároveň připravuje mozek na rozvoj kognitivních schopností.
Střídání činností pomáhá udržovat mozek v dobré kondici: zvládli jste karetní hru, přejděte na šachy, od šachů můžete přejít k procvičování paměti nebo rychlému čtení…
Tvorba nových a dokonce i těch nejoriginálnějších nápadů vzniká pouze na základě již získaných znalostí. K tomu je zapotřebí intelektuální odvaha a schopnost přemýšlet mimo rámec – jak se říká, out of the box a schopnost odklonit se od konvenční moudrosti.
A neustále procvičujte mozek, například nepoužívejte online překladač, ale naučte se slovíčka, odložte kalkulačku a provádějte mentální výpočty. Jakékoli zjednodušení úkolu totiž snižuje úroveň zvládnutí látky a mozek zleniví, intelekt nebude tak bystrý.
MENTÁLNÍ ARITMETIKA A KOGNITIVNÍ MYŠLENÍ

Jedním z nejúčinnějších trenažérů rozvoje mozku je dnes mentální aritmetika od Akademie pro rozvoj intelektu AMAkids. K procvičování a počítání v této disciplíně se používá starověké počítadlo abakus. Je to velmi účinný vizualizační nástroj. Když mentálně počítáme, představujeme si korálky abaku na sloupcích. Mentální aritmetický trénink harmonicky rozvíjí obě mozkové hemisféry, to znamená, že neovlivňuje logickou a tvůrčí stránku osobnosti dítěte. To tak dokáže vysokou rychlostí přijímat obrovské množství informací, stejně rychle je zpracovávat a zvládat. Na základě výše uvedeného lze konstatovat, že mentální aritmetika pomáhá také při učení jakéhokoli nového typu činnosti. O kurzech mentální aritmetiky se můžete dozvědět na našich webových stránkách amakids.cz.
Práce na rozvoji kognitivního myšlení je v životě důležitá. Nenechte svůj mozek zrezivět a uspějete v jakékoli oblasti života!