Dítě, které vyrůstá v rodině s bratrem nebo sestrou, se nevyhnutelně setkává s pojmy jako „společné hračky“, „společná zábava“, „závist a pýcha“ atd. V podmínkách sourozenecké rivality nebo podpory získávají děti řadu velmi cenných a užitečných vlastností, které pak mohou využít ve svém životě. Jak to vypadá u rodičů s jedním dítětem v rodině? Jaké problémy můžeme očekávat? Jak přispět k tomu, aby váš syn nebo dcera nepřišli o důležité etapy formování osobnosti, kterými procházejí děti vychovávané se svými sourozenci?

MOŽNÉ PROBLÉMY S VÝCHOVOU JEDINÉHO DÍTĚTE

Výchova jediného dítěte v rodině je náročný proces. Jedním z nejčastějších problémů v rodinách s jedináčkem je sobectví dětí. Neustálá pozornost rodičů může negativně ovlivnit charakter dítěte. Zvyk být středem pozornosti způsobuje rozvoj chamtivosti a přehnané sebedůvěry.

Pokud dítě vyrůstá s bratrem nebo sestrou, učí se kompromisům, učí se vyjednávat i ustupovat. Nebo naopak – tvrdošíjně prosazovat svůj názor. V rodinách s jedním dítětem tato potřeba nevzniká, a to vede ke vzniku dalšího problému – silné závislosti na rodičích. Děti, které vyrůstají společně, cítí vzájemnou vazbu, společně procházejí náročnými etapami výchovy, pomáhají si v obtížných životních situacích. Objevují se první tajemství před rodiči, mistrovské plány, první „skrýše“ – rodí se opravdové přátelství. U sourozenců s velkým věkovým rozdílem nebo u jediného dítěte v rodině se těmito blízkými přáteli obvykle stávají sami rodiče. Oba jsou rádci a nejlepšími přáteli. Společně probírají vše, co se v životě děje. V této situaci se děti obtížněji začleňují do společnosti. Nemají představu o tom, co je to skutečné přátelství, a často se cítí osamělé.

PŘÍČINY PROBLÉMŮ

Rodiče by měli vědět vše o problémech svého jediného dítěte v rodině. Dítě do 7 let je zrcadlem, ve kterém se odráží vše, co se v rodině děje. Hlavním důvodem vzniku problému proto překvapivě není touha po sourozenci, ale chování rodičů k dítěti. Děti nemají plně vytvořený systém morálních hodnot a berou za bernou minci vše, co jim ukážeme. Pokud dítěti říkáme, že na světě není lepší člověk než on, dříve nebo později si to začne myslet.

JAK SE VYHNOUT PROBLÉMŮM?

Přestože se výše uvedeným problémům nelze zcela vyhnout, můžeme je minimalizovat. K tomu je však třeba znát zvláštnosti výchovy jedináčka v rodině:

  • Snažte se při výchově dětí používat zdravý rozum. To znamená, že pokud si hraje jen s jednou nebo dvěma hračkami, nemusíte dítěti kupovat celý supermarket. Nemusíte svému synovi nebo dceři neustále naznačovat, že je lepší než ostatní jen proto, že je to vaše dítě. Není třeba volat záchranku kvůli malému škrábnutí na jeho dlani. Přílišná ochrana a přílišná shovívavost jsou škodlivé. Proto když dáváte synovi nebo dceři pusu na dobrou noc, myslete na budoucnost svého dítěte. Nejen na přítomnost.
  • Socializujte se a komunikujte. To je další nutnost při výchově jediného dítěte v rodině. Pokud máte známé se stejně starým dítětem, neváhejte s ním navázat přátelství.Vaše dítě se tak naučí komunikovat s vrstevníky, sdílet hračky, hledat společná řešení atd. A vy si můžete trochu oddechnout. Váš syn nebo dcera postupně začnou porovnávat chování svých vrstevníků i rodičů. Časem přijde na to, že ho nebo ji vychováváte po svém. Že všichni rodiče jsou velmi rozdílní. To také začne rozvíjet jeho osobnost jiným směrem. Zvládnout tento úkol vám pomohou také kroužky a mimoškolní aktivity rozvíjející intelekt. Skutečný koníček dítě zaujme, přidá mu nové známosti a podnítí další rozvoj. Centrum AMAkids je neuvěřitelně dobrou příležitostí, jak hravou formou „vyzvat“ vrstevníky mimo školní prostředí a zároveň intelektuálně růst.
  • Pořiďte si domácího mazlíčka. Pokud máte tuto možnost, určitě ji využijte. Výcvik psa nebo péče o kočku pomůže vašemu dítěti osvojit si pojem zodpovědnosti, péče i věrnosti. Kromě toho bude mít váš syn nebo dcera povinnosti, které budou souviset s péčí o domácího mazlíčka. To pomůže rozvíjet rodinnou disciplínu. Je to také trvalá příležitost zapojit dítě do rozhovorů o budoucích plánech nebo nákupech souvisejících se zvířaty. Přes všechny výhody této perspektivy však buďte opatrní. Když dítěti pořídíte psa nebo kočičku, dáváte mu nejen příležitost procvičit si sociální dovednosti, ale také kamaráda, člena rodiny, se kterým se bude velmi těžko loučit. Péče o zvíře naučí vaše dítě trpělivosti a citlivosti (pokud se zvířeti něco stane).

A CO DODAT NA ZÁVĚR?

Kromě výše uvedených tipů, jak zvládnout výchovu jednoho dítěte v rodině, pomohou také dětské letní tábory nebo programy pro rozvoj intelektu. V nich se dítě spolu se socializací naučí základním principům samostatného života a táborový řád ho naučí disciplíně a určitému harmonogramu.

Při správné výchově nezáleží na tom, kolik je v rodině dětí. Mnohem důležitější je věřit si a snažit se předat svému dítěti to nejlepší, co je ve vás. Pak jistě splní všechna vaše očekávání a vy na něj můžete být hrdí. A nezapomeňte, že nejdůležitější je mít svého syna nebo dceru rád, věnovat dítěti hodně péče, pozornosti, pomoci a podpory. Jen v atmosféře porozumění, důvěry a respektu z něj vychováte charismatického samostatného člověka.