Mentální schopnosti každého z nás jsou dnes posuzovány na každém kroku. Od základní školy až po profesní život. Přímo či nepřímo.

Při nástupu do první třídy by již dítě mělo mít řadu dovedností a znalostí. Prestižní povolání vyžaduje nejen dobrou přípravu v období školní docházky, ale také vysoké IQ. Při přijímání do zaměstnání se hodnotí kombinace vlastností, zejména jde-li o vedoucí pozici. Člověk je po celý život v cyklu neustálého testování svých schopností a nadání.

Úroveň IQ lze ověřit pomocí testů. Testy IQ odhalí, na jaké úrovni je naše logika, myšlení a jak rychle dokážeme řešit různé typy úloh. Podívejme se blíže na to, co je to IQ, proč je důležité znát svou úroveň IQ a jak tato úroveň ovlivňuje studijní a profesní úspěch.

CO JE IQ?

“Úroveň IQ” – termín pochází z anglické zkratky “intelligence quotient” a v překladu znamená inteligenční kvocient. Jedná se o relativní míru duševních schopností člověka. Tento ukazatel se porovnává podle stupnice IQ, která je sestavena na základě průměrných hodnot velkého počtu osob, které prošly a procházejí tímto typem testu. IQ je dynamický ukazatel a může se v průběhu času měnit. Intelektové schopnosti téhož člověka se liší v závislosti na věku, vzdělání, zdravotním stavu, oblasti činnosti, osobním rozvoji a sportu. Čím více se rozvíjíme, tím vyšší úrovně IQ můžeme dosáhnout. Čtení knih není jediným způsobem, jak zvýšit svůj kvocient. Důležitá je celková tělesná a duševní pohoda. Proto se hodnoty IQ liší – a to jak pozitivně, tak negativně.

Kognitivní schopnosti člověka lze měřit především pomocí psychometrických (psychologických) nebo IQ testů – podle obecně přijímané škály mohou být nad, pod normou nebo zůstat na průměrné úrovni. V následujících řádcích se blíže podíváme na to, jak změřit svůj inteligenční kvocient (IQ) a jaké testy k tomuto účelu použít.

TYPY TESTŮ

Neexistuje jediný test, který by určil úroveň inteligence. Její koeficient můžeme zjistit různými metodami a postupy. Zde jsou ty nejoblíbenější:

1. Stanford-Binetův test . Tento typ testování se nejčastěji používá ke zjišťování mentálních schopností u dětí. Jedná se o škálové měření, jehož cílem je určit míru nadání dětí. Tento test IQ také pomáhá identifikovat žáky s poruchami učení. Metoda je populární ve Spojených státech, Evropě a Rusku. Test obsahuje verbální a neverbální úlohy v pěti směrech:

  • obecné znalosti (společná kultura)
  • matematické myšlení;
  • vizuálně-prostorová orientace;
  • pracovní paměť;
  • nestandardní a flexibilní myšlení (schopnost najít odpověď na otázku bez podobných životních zkušeností).

2. Eysenckův test: Jedná se o test znalostí britského psychologa, který se skládá ze 40 kombinovaných otázek. Pomocí verbálních a neverbálních metod se zjišťuje, jak rozvinuté je matematické myšlení, vizuální a verbální inteligence dané osoby. Úkoly mají podobu obrázků s čísly, z nichž musíme vybrat ten správný.

3. Wechslerův test. Tenhle test byl původně vyvinut pro klinické účely při práci s dospělými, později byla vyvinuta analogová verze pro děti. Test má 2 části: verbální a neverbální, se stoupající náročností. První část se skládá z cvičení obsahujících obecné otázky nebo aritmetické problémy. Druhá část se zaměřuje na hádanky, obrázky, kostky, pyramidy a další podobné problémy. Děti s diagnostikovanou mentální retardací nebo jinými poruchami učení jsou hodnoceny oficiální komisí.

4. Test SHUTTER. Tento test je určen pro dospívající v 7.-9. třídě ke zjištění schopnosti logického myšlení, chápání zákonitostí a analogií a také ke zjištění obecné úrovně erudice. 6dílný test vychází ze školních osnov a umožňuje určit obecnou úroveň celé třídy. Tento test nelze považovat za tradiční test IQ. Zjišťuje schopnost dítěte zvládnout školní osnovy, nikoli jeho obecnou úroveň vývoje.

5. Ravenův test. Jedná se o matici 60 obrázků, jejichž složitost se s blížícím se koncem testu zvyšuje. Cílem neverbálního testování je zjistit, co na jednotlivých obrázcích chybí. Pomáhá určit inteligenční kvocient a také schopnost najít východisko z určité situace, aniž by se spoléhalo na dosavadní zkušenosti.

JAKÉ JE PRŮMĚRNÉ IQ U LIDÍ?

Pomocí různých testů ke zjištění úrovně inteligence může člověk dosáhnout 100 bodů. Právě toto číslo je považováno za průměrné. Je třeba si také uvědomit, že každý typ testu IQ se od ostatních do malé či velké míry liší, takže neexistuje společný jmenovatel výsledku. Jakoukoli úroveň dosaženou v daném testu nelze považovat za naprosto přesné kritérium. Je třeba vzít v úvahu i skutečnost, že testy se obecně dělí na dva typy:

  • testy prováděné dětmi mladšími 12 let
  • testy, pro osoby starší 12 let, včetně dospělých.

Všechny testy IQ trvají od 15 do 90 minut. Navrhovaná doba se vypočítává v závislosti na úrovni úkolů, jejich počtu a složitosti. Absolvováním jednoho testu může člověk dosáhnout skóre 100 bodů, které také udává průměrnou úroveň, do níž spadá většina lidí. Ta zahrnuje ukazatel od 90 do 109. Ti, kteří dosáhnou 119 bodů, jsou považováni za chytré lidi, protože jejich úroveň je nadprůměrná. U nadaných jedinců je norma vyšší než 130 bodů.

Pro průměrného člověka, který nemá problémy s vnímáním informací a učením, se za hraniční považuje hodnota pod 80. Průměrné skóre IQ se vypočítává na základě počtu lidí, kteří dosáhli skóre 100. Toto číslo se neustále reviduje vzhledem k rychlosti, s jakou zájem o IQ každoročně roste.

V případě, že po absolvování testu IQ nejste se svou úrovní IQ spokojeni, nezoufejte. Tento ukazatel nelze označit za zcela objektivní posouzení inteligence člověka. Každý test přece nemůže obsáhnout vše a pokrýt všechny silné a slabé stránky člověka.

V mnoha firmách se při žádosti o zaměstnání přihlíží k počtu bodů získaných v IQ nebo psychometrickém testu, což však vůbec nevypovídá o profesionalitě, etice a už vůbec ne o vzdělání zaměstnance.

JAK A PROČ SE POUŽÍVAJÍ TESTY IQ?

Proč si nechat udělat IQ test? Velké množství lidí sleduje úroveň svého mentálního vývoje a ověření úrovně inteligence jim velmi pomáhá. Pro jiné je hnacím motorem zvědavost. Jsou i tací, kteří o svých kognitivních schopnostech pochybují, a tak se uchylují k této “vyšší” formě testování.

Některé školy ve světě pravidelně zjišťují intelektuální úroveň svých žáků – používají k tomu specializované testy určené pro děti školního věku. Učitelům to pomáhá pochopit, jaká je úroveň osvojení školních osnov, zda se žáci dokáží přizpůsobit procesu učení. Je to důležité i pro přijetí na některé školy – některé školy přijímají žáky s určitou úrovní IQ.

Nejen studenti bývají testováni – zaměstnavatelé často při náboru podrobují své budoucí zaměstnance podobným testům, aby zjistili, do jaké míry je jejich inteligence flexibilní. To je důležité pro velké pojišťovací, auditorské nebo právnické firmy, kde jsou kromě odbornosti a obchodních znalostí důležité také matematické, analytické a situační myšlení.

Zkoumá se také průměrná úroveň inteligence občanů podle jednotlivých zemí. S ohledem na získané údaje se mnozí vědci mezi sebou přou – ve kterých zemích jsou lidé intelektuálně vyspělejší. Někteří se domnívají, že jsou to ti, kteří žijí v chladnějším podnebí. Existují však důkazy, že obyvatelé Tchaj-wanu a Singapuru mají jednu z nejvyšších úrovní IQ mezi světovou populací.

Pravidelnou kontrolu úrovně inteligence může provádět každý z nás. Díky tomuto testu může člověk pracovat na svém rozvoji a zaměřit své úsilí správným směrem. Vyskoušejte bezplatnou ukázkovou lekci v našich centrech a můžete trénovat a rozvíjet svůj mozek.