Když se řekne „dítě a domácí práce“, mnozí rodiče se mezi sebou neshodnou. Někteří rodiče si myslí, že není třeba připravovat děti o dětství a zatěžovat je zbytečnou prací. Vždyť už ve školce je spousta hodin navíc a během školních let není čas na hry a odpočinek. Jiní jsou přesvědčeni, že domácí práce učí dítě pracovat, formují samostatnost a odpovědnost. Jsou toho názoru, že pokud zasvětí do světa péče o domácnost už malé dítě, nebude mít v dospělosti žádné otázky, jak oloupat brambory nebo vyžehlit košili. Bude připraveno na všechno. Proč jsou domácí úkoly užitečné a jak děti k domácím úkolům správně vést? Na tyto a podobné otázky vám odpoví náš tým pro intelektuální rozvoj v následujícím článku.
PROČ JSOU DOMÁCÍ ÚKOLY PRO MALÉ DĚTI DŮLEŽITÉ?
Dítě samozřejmě nemůže vykonávat stejnou práci jako dospělý. Musíme mu dávat úkoly podle jeho možností. Rodinné povinnosti u dětí jsou důležité z následujících důvodů:
- Pomoc v domácnosti rozvíjí znalosti a dovednosti dětí , které využijí v dospělosti. Znalosti a dovednosti jsou užitečným způsobem, jak trénovat náš mozek.
- Když je dítěti zadán úkol, rozvíjí se jeho odpovědnost za své činy. Pokud se mu nedaří, pozná, co znamená pracovat na svých chybách.
- Stejně tak si děti nedokážou představit, kolik úsilí je třeba vynaložit na přípravu večeře a udržování čistoty v domácnosti, dokud si to samy nevyzkouší. Když děti zjistí, jak náročné je udržovat domácnost, začnou si rodičů za jejich práci vážit.
- Pokud se dítěti podaří splnit alespoň jeden malý domácí úkol, může to být zdrojem hrdosti. Pochvalte dítě i za malý úspěch a příště se pustí do práce s ještě větším nadšením.
- K plnění určitých povinností děti používají logické a obrazové myšlení, paměť, představivost. To znamená, že se rozvíjejí intelektuální schopnosti. Kromě těchto schopností se u předškolních dětí již rozvíjí také pozornost.
- Zadáním i malého úkolu dítěti (například umytí nádobí nebo zametení podlahy) si rodiče mohou uvolnit čas pro sebe a pro svůj vlastní odpočinek.
- Když váš syn nebo dcera pomáhají v domácnosti, učí se pracovat v týmu. Tato dovednost je velmi důležitá pro budoucnost každého člověka. Ve škole, na univerzitě, v práci se vždy budete muset zapojit do nového týmu a naučit se spolupracovat s ostatními lidmi. Bylo by skvělé, kdyby toto učení začalo už v dětství v rodině, kdy dochází k rozdělení povinností při přípravě večeře. Dítě umyje zeleninu, maminka nakrájí salát, tatínek připraví maso.
- Když se vaše dítě nudí, nejlepší možností je zapojit ho do chodu domácnosti. Je to přece mnohem lepší než strávit další hodinu u televize nebo počítače.
- Domácí povinnosti spočívají v takových vlastnostech, jako je poctivost a dochvilnost. Za prvé očekáváme, že dítě udělá vše správně, bez podvádění. A za druhé mu dáme termín pro zadaný úkol, který má splnit. Například, aby si před večeří uklidilo svůj pokoj.
JAK NAUČIT DÍTĚ POMÁHAT DOMA?
Nejlepší způsob, jak zapojit děti do domácích prací, je odstranit v nich pocit práce. Následující tipy vám pomohou motivovat dítě k tomu, aby doma pomáhalo s radostí:
- Řekněte dítěti, co má dělat, podrobně a jasně. Dávejte jasné pokyny.
- Dejte mu úkoly, které zvládne. Váš pětiletý syn neumí žehlit a vaše sedmiletá dcera neumí uvařit večeři. Každému dejte úkol podle jeho schopností.
- Neustále dítě chvalte za správné a pečlivé plnění úkolů.
- Podporujte dítě. Pokud potřebuje pomoc – neodmítejte ji. Koneckonců, čím více dovedností ho naučíte, tím více vám v budoucnu pomůže.
- Vymyslete systém odměn. Na konci každého měsíce může dítě dostat malý dárek podle toho, jak dobře pracovalo. Nezapomeňte však, že na prvním místě zůstává rozvoj životně důležitých dovedností, nikoli odměna. Dítě musí pochopit, že domácí práce mu v budoucnu pomohou. Nemělo by je však dělat pro dárek, ale pro získané zkušenosti.
- Napište si se synem nebo dcerou pracovní rozvrh. Naučíte tak děti dochvilnosti. Denní režim pomůže dítěti udržet si přehled o tom, co má dělat, a udělat to včas.
- Zavedení rozmanitosti domácích prací. Není nutné, aby úkolem dítěte bylo vždy vynášet odpadky. Jeden den může pomáhat v kuchyni, druhý den uklízet pokoj, třetí den zametat podlahu.
- Nedávejte dítěti mnoho úkolů najednou. Mělo by pomáhat s domácími pracemi, ne tvrdě pracovat. Všeho by mělo být s mírou. A na závěr mu nezapomeňte poděkovat. Dítě musí pochopit, že rodiče jsou vděční za jeho pomoc a váží si toho, co dělá.
A jaká může být odměna za domácí práce?
Existuje mnoho odpovědí, ale která je ta správná? Ideálním tipem je sladká odměna nebo pár drobných či eur navíc v kapesném. Co takhle sáhnout po netradiční odměně a odměnit dítě vytouženým a užitečným kurzem pro rozvoj intelektu? Objednejte se na bezplatnou ukázkovou lekci v našich centrech Amakids.